Marina Željeznjak
MATEMATIČKA GRUPA - izvješće 2015./ 2016.
Autor: MARINA ŽELJEZNJAK, 13. 6. 2016.

I ove je školske godine matematička grupa bila još jedna u nizu aktivnosti koje su učenici naše škole mogli izabrati kao aktivnost izvan nastave.

Grupi se priključilo 12 učenika iz 5., 6. i 7. razreda. Učenici su redovito dolazili na satove matematičke grupe i s voljom sudjelovali u raznim aktivnostima koje smo si sami zadali.

Početkom 12 mjeseca u našoj smo školi po prvi puta organizirali Večer matematike – projekt u organizaciji Hrvatskog matematičkog društva. U projekt se uključio iznenađujuće veliki broj učenika i roditelja. Uzevši u obzir da naša škola broji ukupno 116 učenika zaista je za pohvaliti broj od 103 učenika (89 %) koja su sudjelovala u radionicama uključujući i oko osamdesetak roditelja.

Sudjelovali smo i na školskom natjecanju iz matematike gdje su učenici Matko Balala, Ivan Miklić i Niko Paviša ostvarili jako dobre rezultate i time se plasirali na županijsko natjecanje koje je održano u Kloštru Podravskom. Naš učenik Matko Balala (5.r.) pokazao je odlično znanje i spretnost u rješavanju problemskih zadataka i zauzeo 1. mjesto! Čestitamo!

Za ovu školsku godinu izabrali smo temu za projekt „Matematika i nogomet“. Istraživali smo veličine hrvatskih i europskih stadiona te njihov kapacitet, radom na terenu mjerili smo duljinu i širinu nogometnog igrališta u Kalinovcu kao i mjere golova, među učenicima predmetne nastave proveli anketu o nogometu, napravili uvid u igru našeg domaćeg kluba NK Kalinovca u prošloj sezoni, izradili ppt prezentaciju koja će biti vidljiva na stranicama naše škole, itd.

Osim rada na projektu učenici su pokazali svoju domišljatost organiziranjem matematičkog kviza povodom Valentinova u kojem su sudjelovali učenici cijele škole, a u kojem su mogli osvojiti vrijedne nagrade.

Izradom raznih plakata, podsjetnika, zadataka, geometrijskih tijela i sličnog uredili smo matematičku učionicu.

Redovito smo sve svoje aktivnosti objavljivali na web stranicama škole.

Kroz igru i zabavu, rad na terenu i timski rad saznali smo kako smo svakodnevno u doticaju s matematikom, a da toga nismo niti svjesni.

U cilju popularizacije matematike sudjelovali smo i na raznim natjecanjima – na međunarodnom natjecanju Klokan bez granica, gdje je sudjelovalo više od 6 000 000 učenika diljem svijeta, sudjelovalo je 39 učenika naše škole; među 10 % najuspješnijih u Republici Hrvatskoj ovoga puta našlo se čak 6 učenika naše škole: Sara Balala (3.r.), Lorena Vlašić (3.r.), Matko Balala (5.r.), Ena Miklić (5.r.), Gabrijel Vucikuja (5.r.), Ivan Miklić (6.r.). Čestitamo im na velikom i zasluženom uspjehu!

Sudjelovanjem na 2. Festivalu matematike Mathema održanom u Koprivnici pokazali smo da i timskim radom možemo postići mnogo; na natjecanju je sudjelovalo 5 ekipa naše škole u sastavu:

3. r. – Sara Balala, Lorena Vlašić, Lana Bazijanec (mentorica učiteljica Jasna Miklaušić)

4. r. – Luka Vedriš, Patricia Zvonar, Ena Mlakar (mentorica učiteljica Jasminka Stankir)

5. r. – Matko Balala, Niko Paviša, Lana Plazek (učiteljica mentorica Marina Željeznjak)

6. r. – Ivan Miklić, Mate Balala, Benedikt Lončar (učiteljica mentorica Marina Željeznjak)

7. r. – Matej Marijan, Tea Bebek, Matija Miklić (učiteljica mentorica Marina Željeznjak)

Čestitamo im na sudjelovanju i ostvarenom uspjehu, a posebno učenicima 5. razreda koji su u svojoj kategoriji osvojili odlično 3. mjesto i brončanu medalju!

Ove godine ostvarili smo jako puno. Iduće godine trudit ćemo se ostvariti isto ili još i bolje.

Voditelj grupe

učiteljica matematike Marina Željeznjak