Fašenk v Kalnovcu
O fašenku
MIRJANA BAZIJANEC / datum: 16. 10. 2019. 12:15

Fašenk, fašnik, poklade, karneval… je veselo  razdoblje prije korizme u kojemu se priređuju povorke maškara, kostimirani i maskirani plesovi, kako bi se makar na kratko vrijeme odmakli od svakodnevnih briga i prepustili se svom rasplesanom i raspjevanom začaranom svijetu maski i šarenih kostima.

Običaj se najvjerojatnije razvio iz rimskih bakanalija, luperkalija i saturnalija, ali je utemeljen i na magijskom vjerovanju u progon zlih sila, kao i protjerivanje zime. Ima i socijalno značenje jer se kroz lakrdijašenje često očituje i društvena kritika.

Bilo je to vrijeme kada su se ljudi više veselili, zabavljali i uživali pripremajući se za fašenk.

Fašenk v Kalnovcu karnevalski je događaj koji ima dugogodišnju tradiciju. Počeo se obilježavati početkom sedamdesetih godina prošloga stoljeća. Veseli sudionici fašenske povorke uglavnom su bili učenici osnovne škole i djeca predškolskoga uzrasta.Inicijatori i organizatori uvijek su vrijedni i kreativni učitelji osnovne škole koji su zajedno s roditeljima oživotvorili svaku ideju.

Organizirajući izradu maski na zajedničkim radionicama učitelji, roditelji i djeca uživaju u izradi maštovitih maski, druže se te stvaraju nevidljive niti prijateljstva.Niti jedan događaj ne uspijeva, kao fašenk, iz toplih kuća izvući mještane Kalinovca. Sunce je obasjalo sva lica i izmamilo osmijehe. Svi hrabri sudionici dočekani su toplim krafnama, vrućim čajem i kuhanim vinom. Tko se krio ispod maski nitko ne zna, ali da su sudjelovali i najmanji i najveći, to se vidjelo.

U današnje vrijeme razne manifestacije i okupljanja pomalo zasjenjuju fašenk  i možda on gubi svoj značaj, ali maskirane skupine djece Dječjeg vrtića „Bubamara“ Kalinovac i učenici OŠ Ivan Lacković Croata Kalinovac nanovo za svaki fašenk oduševe brojne posjetitelje. Stoga, vjerujemo da se fašenska tradicija u Kalinovcu sigurno neće skoro zatrti.

[OPŠIRNIJE]