Projekti u knjižnici
Igor Radmilović / datum: 23. 1. 2020. 11:45

ČITANJEM DO ZVIJEZDA - NATJECANJE U ZNANJU I KREATIVNOSTI U ŠKOLI

Čitanjem do zvijezda – kviz u znanju i kreativnosti je manifestacija koja slavi knjigu, čitanost i načitanost, knjižnice i obrazovanje, promiče istraživački rad, timski rad, ali i individualni napor.

To je projekt Hrvatske mreže školskih knjižničara, koji su pokrenuli knjižničari entuzijasti iz Međimurske županije, namijenjen učenicima viših razreda osnovnih škola i učenicima srednjih škola.

Cilj projekta je potaknuti timski rad, ali i individualni napor; poučavati korisnike, posebice djecu i mlade, informacijskim tehnikama, vještinama i znanjima; raditi na unaprjeđenju životnih vještina i sposobnosti djece i mladih; poticati razvoj kreativnosti djece i mladih; poticati djecu i mlade na organizirano i smisleno provođenje slobodnog vremena; poticati stvaralaštvo djece i mladih.

Naša škola redovito sudjeluje u ovom hvalevrijednom projektu i na taj način potiče razvoj čitalačkih vještina i navike čitanja učenika.

INFORMACIJSKA PISMENOST

Suvremena je školska knjižnica informacijsko, medijsko i komunikacijsko središte kvalitetne škole. Ona je, kao izvor informacija i znanja, prije svega namijenjena učenicima i učiteljima za potrebe redovne nastave, ali je i potpora svim nastavnim i izvannastavnim aktivnostima škole, mjesto okupljanja i provođenja slobodnog vremena.

CILJ PROJEKTA:

Upoznati i naučiti koristiti elektroničke izvore informacija te naučiti samostalno pronaći, odabrati, vrednovati i upotrebljavati informacije.  Razvijati svijest o važnosti cjeloživotnog učenja i pravilnog korištenja i pronalaženja informacija.

NAČIN REALIZACIJE.

Organiziranje nastavnih sati u knjižnici, odnosno u suradnji sa školskim knjižničarem – teme:

-    Knjižnica – mjesto poticanja čitalačke i informacijske pismenosti (1. razred)

-    Dječji časopisi (2. razred)

-    Put od autora do čitatelja (3. razred)

-    Referentna zbirka – priručnici (4. razred)

-    Časopisi – izvori novih informacija (5. razred)

-    Samostalno pronalaženje informacija (6. razredi)

-    On-line katalozi (7. razredi)

-    Prepoznavanje lažnih vijesti (8. razredi)

[OPŠIRNIJE]