Srijeda, 17. travnja 2024. godine

Parlamentarni izbori u Republici Hrvatskoj-neradni dan

O projektu

Učenici OŠ Ivan Lacković Croata Kalinovac zajedno s roditeljima i učiteljima u suradnji s Općinom Kalinovac započeli su rad na uređenju okoliša škole i 2019. godine osmislili projekt izrade Poučne staze. Podijeljeni u timove od 1. do 8. razreda prikupili su cigle, zemlju i sadnice te formirali gredice na kojima su zasadili ljekovito i začinsko bilje (kamilicu, neven, origano, ružmarin, majčinu dušicu, mentu, kadulju i smilje).

U školskoj godini 2020./2021.nastavljamo započete projektne aktivnosti.

Završetak projekta Poučna staza

Poučna staza predstavljanje projekta povodom obilježavanja Dana škole

Poučna staza projekt je Osnovne škole Ivan Lacković Croata Kalinovac s čijim provođenjem se započelo u prošloj školskoj godini 2019./2020.  kako bi proširili naše dotadašnje ekološko djelovanje. Tako je sad ovaj projekt u drugoj godini svojeg provođenja i u njega su uključeni svi učenici i djelatnici naše škole. Poučna staza je učionica na otvorenom koja učenicima omogućuje upoznavanje sa značajnim vrstama biljaka koje su dio našeg podneblja, a s nekima smo ušli su svojevrsni eksperiment da vidimo kako će se snaći kod nas. Sadnjom, njegovanjem, brigom, istraživanjem i radom s biljkama na poučnoj stazi  učenici uče o prirodi, razvijaju poduzetnički duh, šire svijest o važnosti zaštite okoliša i prirode, razvijaju pozitivne navike i odnos prema okolišu i prirodi, a radi očuvanja zdravlja i stvaranja zdravih životnih navika. Kroz projekt su učenici poticani na aktivno sudjelovanje u radu na otvorenom, na razvoj kreativnosti, zajedništva i suradnje što su neke od temeljnih vrijednosti naše škole.

Svaki razred, na čelu sa svojim razrednikom i ostalim predmetnim učiteljima, formirao je svoju gredicu i zasadio jednu biljku o kojoj je učio te spoznavao njezinu važnost i ljekovita svojstva. Nadalje, učenici su zajedno sa svojim razrednicima razvijali ideju o izradi i preradi proizvoda koje su danas prezentirali. U suradnji s učenicima i njihovim roditeljima te lokalnom zajednicom nabavili smo potrebne resurse – svaki razred pribavio je oko 50 starih cigli koje su ukopane u kružne gredice, a na gredice je dodana i humusna zemlja.  Na gredicama su zasađene i zasijani neven, kamilica, kadulja, majčina dušica, smilje, origano, ružmarin i menta. Po dolasku epidemije Covid-19 za biljke je brinulo pomoćno-tehničko osoblje okopavanjem i zalijevanjem. Tokom ljeta i jeseni biljke su se razrasle, nabujale i popunile gredice. Zbog kišnih vremenskih prilika biljke nisu razvile intenzitet u svojoj eteričnosti, pa neke planirane aktivnosti nisu odrađene u potpunosti, ali unatoč tome možete uživati u našoj poučnoj stazi i sadržaju štandova. U šetnji poučnom stazom moći ćete naučiti nešto o svakoj biljci putem tablica praćenja rasta biljaka, plakata, likovnih radova učenika, slikopriče, hodograma, prezentacijama tijeka rada i sl. Svakako obratite pažnju na sušene biljke, čaj i sokove od biljaka. Osim vesele djece koja uživaju u bojama i mirisima biljaka, u proljetno vrijeme stanovnici Poučne staze su i pčele koje svi rado volimo susretati. Svakog dana možete, poput naših pčelica, prozujati i zaviriti u maštovite gredice s biljkama.