O projektu

Učenici OŠ Ivan Lacković Croata Kalinovac zajedno s roditeljima i učiteljima u suradnji s Općinom Kalinovac započeli su rad na uređenju okoliša škole i 2019. godine osmislili projekt izrade Poučne staze. Podijeljeni u timove od 1. do 8. razreda prikupili su cigle, zemlju i sadnice te formirali gredice na kojima su zasadili ljekovito i začinsko bilje (kamilicu, neven, origano, ružmarin, majčinu dušicu, mentu, kadulju i smilje).

U školskoj godini 2020./2021.nastavljamo započete projektne aktivnosti.

Planiramo obnoviti i održavati postojeće gredice, sanirati kružne gredice ispred škole sadnjom novih sadnica ukrasnog bilja, izraditi i postaviti edukativne panele, postaviti klupe i stolove kako bi imali učionicu na otvorenom što nam je posebno važno u vrijeme epidemije COVID-19, postaviti meteorološku stanicu s ciljem praćenja klimatskih elemenata važnih za rast i razvoj posađenih biljaka i uočavanja klimatskih promjena, ojačati svijest javnosti o važnosti zaštite okoliša i održivog razvoja. Želimo potaknuti naše učenike na aktivno djelovanje u lokalnoj zajednici akcijom čišćenja okoliša škole i središta mjesta, postaviti stalke za bicikle kako bi ih dodatno potaknuli na ekološki prihvatljiv prijevoz do škole. Naš cilj je stvoriti blisku dugoročnu suradnju učitelja, roditelja i lokalne zajednice kroz angažiranost i međusobnu suradnju kako bi primjerom pokazali našim učenicima kako postati ekološki osviješteni i aktivni tj. kako bi im osigurali put u ekološku zrelost.