Uoči Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, a u sklopu projekta Vukovarski heroji, učenici osmog razreda održali su predavanje, prvi sat nastave, za učenike od 3. do 8. razreda, učitelje i sve djelatnike naše Škole.

Projekt je započeo prvog dana nastave u školskoj godini 2024./2025. pripremama za odlazak na izvanučioničku dvodnevnu nastavu 8. razreda u Vukovar koja je realizirana 11. i 12. rujna 2024. godine. Učenici su prije polaska dobili zadatke o vođenju bilješki i fotografiranju memorijalnih lokacija u Vukovaru s naglaskom na vukovarske heroje. Dvoje učenika, Lara i Matej, pripremali su se za sudjelovanje u kvizu koji se održao u rodnoj kući nobelovca Lavoslava Ružičke. Projekt je nastavljen 23. listopada 2024. predstavljanjem ratnog puta 1. gardijske brigade Tigrovi i 8. studenog 2024. predavanjem o doprinosu postrojbi Koprivničko-križevačke županije obrani domovine. Projekt je zaokružen pripremama za predavanje namijenjeno učenicima od 3. do 8. razreda, učiteljima i svim djelatnicima Škole.

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježavamo 18. studenoga u sjećanje na dan kada je 1991. slomljena herojska obrana grada Vukovara, kada je u Škabrnji počinjen stravičan zločin nad stanovništvom te kada su svoje junaštvo iskazali branitelji Saborskoga, Slunja, Cetingrada i Rakovice.

Bitka za Vukovar, u kojoj je sudjelovalo oko 1800 branitelja, započela je 25. kolovoza, a završila 18. studenoga 1991. Do tragičnog sloma obrane grada poginule su 1624, a ranjeno više od 2500 osoba. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22 tisuće njegovih stanovnika. Na popisu zatočenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata još je nekoliko stotina osoba s vukovarskog područja.

Naši osmaši pripremili su prezentaciju i predavanje sljedećeg sadržaja: Most Jean Michel Nicolier (Leon Ivandija), Bijeli križ (Luka), Vukovarska luka (Zvonimir), Muzej vučedolske kulture (Barbara), Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar (Lucija), Gradski muzej Vukovar (Mia), Crkva sv. Filipa i Jakova (Emanuel), Siniša Glavašević (Karlo), Blago Zadro i Trpinjska cesta (Leon Kraljević), Vesna Bosanac i Bolnica „Dr. Juraj Njavro“ Vukovar (Karla), Hangari (Ivan), Ovčara (Marcelo), Memorijalno groblje (Ana Marija), Vodotoranj (Slavica). Matej i Lara oblikovali su prezentaciju u jednu cjelinu i vodili predavanje.

Učenice 8. razreda Ana Marija, Lara i Mia pročitale su Priču o gradu Siniše Glavaševića uz glazbenu pratnju Mateja Krčmara.

Učiteljica povijesti Elizabeta Trepotec Marić naglasila je tri bitna detalja:

Domovinski rat je obrambeni rat, najkrvavija bitka bila je bitka za Vukovar i nacionalni naboj i osjećaj zajedništva nadmoćan je u odnosu na sve vojne taktike.

Naša kolona sjećanja započela je pjesmom Moja domovina, a završila paljenjem lampaša ispred škole za sve heroje i žrtve Domovinskog rata.

I u mom srcu Vukovar svijetli na spomen svim hrabrim ljudima kojih više nema!

Neka im je vječna hvala i slava!

Zapamtite Vukovar!

Učiteljica geografije i povijesti Elizabeta Trepotec Marić

Skip to content