Kravata je univerzalni simbol otmjenosti i kulture odijevanja, ali njezin moćni simbolički potencijal sadrži i mnoge druge vrijednosti. Vertikala kravate simbolizira ljudsku vertikalu – ljudsko dostojanstvo i samosvijest, trenutke svečanosti i slavljenja, uspješnost i poslovni duh… Svojom pak lepršavošću, s jedne strane i čvorom, s druge strane, kravata «veže» slobodu i odgovornost. Potiče da u komunikaciji budemo više svjesni svog dostojanstva i dostojanstva drugih, svoje slobode, ali i svojih odgovornosti.

Hrvati su svijetu podarili kravatu, ali su je drugi narodi dalje njegovali, razvijali i usavršavali. Zbog svoje goleme simboličke snage, kravata ima epohalnu važnost za Hrvatsku i svijet.

Stoga smo u našoj školi obilježili taj dan na način da su svi učenici i učitelji u školu donijeli kravate, učili ih vezati i na kraju napravili zajedničku fotografiju sa kravatama.