Dvodnevno stručno usavršavanje učitelja geografije i biologije započelo je okupljanjem u OŠ Ivan Lacković Croata Kalinovac 2. srpnja 2024. godine. Skup je održan kao dio stručnog usavršavanja učitelja kojeg provodi Agencija za odgoj i obrazovanje pod vodstvom Vesne Milić, dipl. geograf, Lydie Lugar, prof. biologije i dr. sc. Josipe Velić, prof. emerita. Tema stručnog skupa bila je Prirodni potencijali Đurđevca i njegove okolice.

Na skupu je sudjelovalo 32 sudionika kojima je ravnateljica Mirjana Bazijanec uputila riječi dobrodošlice i ukratko predstavila školu. Ispred AZOO-a sudionike je pozdravila viša savjetnica za geografiju Vesna Milić.

Prvo predavanje „Đurđevac i njegova okolica – geološki aspekt prostora“ održala je dr. sc. Josipa Velić, prof. emerita nakon kojeg je Elizabeta Trepotec Marić održala predavanje i kratku radionicu s temom „Geografske posebnosti Đurđevca i njegove okolice kao preduvjet razvoja turizama“. „Peski – Drava – primjer terenske nastave i Učenici uče učenike – primjer projektne nastave“ predstavili su Elizabeta Trepotec Marić i Krešimir Šadek.

Ručak za sudionike skupa organiziran je u Hostelu „Borik“ u Đurđevcu, a potom razgled Posjetiteljskog centra Đurđevački pijesci kojeg je predstavio voditelj Matija Bažulić. Prvu radionicu „Botaničke posebnosti Đurđevačkih pijesaka“ na lokaciji Posebnog geografsko-botaničkog rezervata Đurđevački pijesci vodila je izv. prof. dr. sc. Sara Essert. Drugu radionicu „Integrirana terenska nastava biologije i geografije na primjeru Posebnog geografsko-botaničkog rezervata Đurđevački pijesci“, na istoj lokaciji, vodile su Lydia Lugar, prof. i Vesna Milić, dipl. geograf. Prvi dan stručnog skupa bio je izrazito dinamičan, zanimljiv i od strane sudionika pohvaljen kao odlično organiziran s naglaskom na pozitivno ozračje i ugodnu atmosferu.

Drugi dan stručnog skupa organiziran je na lokaciji Centralne plinske stanice u Molvama. Predavanje s naslovom „Naftno-plinski potencijal, tehnologija proizvodnje plina i moguć utjecaj na okoliš te postupanje u izvanrednim događajima“ održao je Josip Varga, dipl. inž. rudarstva nakon čega nas je proveo po postrojenju. Na kraju stručnog skupa završne riječi uputila nam je viša savjetnica za prirodu i biologiju Lydia Lugar nakon kojih je slijedila evaluacija stručnog skupa.

Sudionici skupa izrazili su svoje zadovoljstvo provedenim stručnim usavršavanjem i najavili svoj ponovni dolazak u Đurđevac i Kalinovac, bilo s učenicima ili u privatnom aranžmanu.

Elizabeta Trepotec Marić

Video o skupu iz perspektive Krunoslava Rukelja, profesora geografije Prve varaždinske gimnazije: