Ovaj mjesec: 1984
Škola danas
Autor: Mirjana Bazijanec, 25. 10. 2019.

Osnovna škola Ivan Lacković Croata Kalinovac po svojoj veličini ubraja se u manje škole u Koprivničko-križevačkoj županiji. U školi je ustrojeno osam razrednih odjela s ukupno 103 učenika.

Djeluje u Općini Kalinovac koja je smještena na jugoistoku podravskog dijela Koprivničko-križevačke županije. Ime Kalinovca prvi puta se spominje 1636. godine, a kao samostalna općina djeluje od 1997. godine.

Općina Kalinovac broji oko 1700 stanovnika i spada u razvijenije sredine.

Nedaleko Kalinovca, nalaze se Batinske  rodno  mjesto poznatog slikara naivne umjetnosti Ivana Lackovića Croate, gdje se nalazi galerija slika koja nosi njegovo ime.

Školstvo u Kalinovcu ima dugu i bogatu tradiciju. Prvi pisani tragovi o postojanju školstva zabilježeni su u školskoj spomenici iz 1829. godine. 2019.godine obilježena je 190. godišnjica utemeljenja školstva u Kalinovcu.

Povijesni trenutak za današnje školstvo u Kalinovcu dogodio se 3. rujna 2012. godine kada je započela nastava u novosagrađenoj školskoj zgradi, koja je službeno otvorena za Dan Općine Kalinovac 18. listopada 2012. godine.

Osnovna škola u Kalinovcu od 2006. godine  nosi ime istaknutog hrvatskog likovnog umjetnika Ivana Lackovića Croate.

Danas je Osnovna škola Ivan Lacković Croata Kalinovac suvremena škola, u kojoj su stvoreni svi uvjeti koji osiguravaju cjelovito obrazovanje i odgoj učenika. Škola gradi svoju prepoznatljivost i identitet osiguravajući učenicima mogućnost razvoja različitih sposobnosti i interesa pod motom Škole:

Svaki učenik ne mora bit i odličan đak, ali može postati odličan čovjek!

Nastava je usmjerena prema svakom učeniku. Sigurno i poticajno stručno vođenje od strane učitelja i stvaranje pozitivnog ozračja omogućuju proširivanje učeničkih interesa, razvoj talenata i napredak u radu. U skladu s time u školskom kurikulumu nudimo učenicima raznovrsne programe, različite sadržaje, projekte i izvannastavne aktivnosti.

U školi djeluje šesnaest skupina izvannastavnih aktivnosti i značajan broj izvanškolskih aktivnosti koje pružaju učenicima kvalitetno organizirano i stručno vođeno  slobodno vrijeme.

Osnovna škola Ivan Lacković Croata Kalinovac je škola  koja u okruženju živi u interakciji s  ekologijom, kulturom i novim tehnologijama.

Škola je otvorena prema sredini u kojoj djeluje i njezina uloga je sve značajnija u organiziranju kulturnih događanja, predstava, izložbi, književnih susreta, predavanja, predstavljanju projekata, humanitarnog djelovanja, povezivanju s udrugama i društvima što dokazuje i potvrđuje našu prepoznatljivost i značaj za sredinu u kojoj djelujemo.

Želeći sačuvati sve ono što jesmo, Škola u kurikulumu planira sadržaje kojima čuva zavičajnu kajkavštinu, kulturnu baštinu i tradiciju našeg kraja, nastojeći oživjeti neke stare običaje, folklorne igre, pjesme i plesove.

Sudjelovanjem u raznim natjecanjima u znanju, sportu, susretima, brojnim manifestacijama, natječajima promiče svoju zajednicu.

Zahvaljujući našem osnivaču Koprivničko-križevačkoj županiji i lokalnoj zajednici Općini Kalinovac danas ova Škola ima vrhunske uvjete za rad koji nam osiguravaju ostvarivanje planiranih aktivnosti koje pridonose kvalitetnijem i suvremenijem obrazovanju učenika.

Unatoč zavidnoj opremljenosti novo vrijeme nosi nove trendove i standarde, pa želimo da u našoj zajednici obrazovanje postane važno i prepoznato i mi kao Škola stremimo još  ka višim ciljevima.

Veseli božićni ugođaj u Školi.

Božićna priredba 2018.