Srijeda, 17. travnja 2024. godine

Parlamentarni izbori u Republici Hrvatskoj-neradni dan

Naša škola-domaćin
Stručni skup odgojitelja, učitelja i nastavnika pripadnika hrvatske nacionalne manjine, iseljenika i Hrvata u BiH
Autor: Dijana Habijanec, 27. 9. 2016.

Od 6. do 10. srpnja, 2015. godine, Osnovna škola Ivana Lacovića Croate iz Kalinovca postaje kulturno središte događanja i domaćin stručnog skupa za odgajatelje , učitelje i nastavnike pripadnike hrvatske nacionalne manjine iseljenika i Hrvata u BiH.

Tako će u narednim danima naša škola predstaviti ne samo školu i njene aktivnosti, već će se održati i brojne radionice te prenositi podravska riječ i govor kroz priče, legende i razne obilaske gdje će naši gosti moći na konkretnim primjerima upoznati bogatstva naše uže Podravine.

Valja naglasiti i hvale vrijedna prijateljstva, koja škola njeguje kroz svoje projekte i skupove sa županijom i općinom, te sa drugim odgojno -  obrazovnim ustanovama, udrugama  i ostalim prijateljima škole, koji će svojim znanjem i zalaganjem na kvalitetan način upriličiti ova događanja. Sam događaj je i pod pokroviteljstvom Agencije za odgoj i obrazovanje.

Našim gostima od srca želimo dobrodošlicu, te da ugodno provedu svoje vrijeme u našem zavičaju.

Dobro nam došli!

Dana 6. srpnja, 2015. godine, oko 17 sati su se ispred hotela „Picok“ u Đurđevcu mogli čuti mnogobrojni jezici i narječja svijeta, koji kao da su se stopili u žamor svjetskih putnika koji su međusobno izmjenjivali svoja iskustva i zgode sa putovanja i događaja koje su posjetili, te su ih sa uzbuđenjem prenosili svojim prijateljima koje nisu dugo vidjeli. Naime, oko 17 sati u našu lijepu Podravinu stiglo je oko 80 odgajatelja i učitelja iz inozemstva, pripadnika hrvatske nacionalne manjine, iseljenika i Hrvata u BiH.

Istoga dana, u 19 sati naši gosti su posjetili crvu sv. Jurja u Đurđevcu gdje su prisustvovali koncertu    dječjeg crkvenog zbora pod voditeljstvom Marije Vinković i Marine Pejić.

Nakon koncerta, naši gosti posjetili su i dječji vrtić „Maslačak“ gdje im je predstavljena „Mala Picokijada“ u kojoj veseli vrtičanci opisuju đurđevačku legendu pričom, pjesmom i plesom.

Na kraju dana, udruga sv. Juraj je upriličila našim gostima „Legendu o Picokima“.

2. dan natjecanja

Drugog dana skup je započeo kulturno – umjetničkim programom.

Nakon kulturno – umjetničkog programa uslijedila su  predavanja među kojima je predavanje održala i naša profesorica Elizabeta Trepotec – Marić na temu Podravina. Antonija Mandić, Nikola Cik i Martin Mahović predstavili su čuvanje tradicije i kulture u Podravini  kroz nakladništvo i izdavaštvo.

U popodnevnim satima je dr.sc. Emina Ramadanović  izložila temu pod nazivom Uvid u suvremenu pravopisnu normu, mr. Ljiljana Klinger  temu pod nazivom Međunarodna škola – hrvatska iskustva, dok se mr.sc. Inga Seme Stojnović  osvrnula u svom izlaganju na djecu kao čuvare djedovine.

Drugi dan stručnog skupa završio je u glazbenom tonu, uz predavanja o narodnim plesovima i pjesmama Hrvatske, koje su u obliku radionice vodili predstavnici folklornog  ansambla  LADO.

3. dan natjecanja

9. srpanj, 2015. godine bio je posvećen proučavanju kulture i tradicije našeg užeg zavičaja u sklopu terenske nastave i radionica.

Terenska nastava imala je poseban naglasak na prirodna i kulturna bogatstva naše uže Podravine, pa su tako sudionici skupa pod voditeljstvom Elizabete Trepotec Marić, prof. i Mihaele Lonĉar, prof. obišli crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije u Molvama, jezero Čingilingi, selo Sveta Ana, Geografsko-botanički rezervat Đurđevački pijesci, Posebni rezervat šumske vegetacije Crni jarki i Galeriju Ivan Lacković Croata na Batinskama.

Drugi dio dana bio je predviđen za radionice i to likovnu, glazbenu i kulinarsku radionicu. Tako su sudionici skupa osobno imali prilike nacrtati potočnice koje su bila najveća inspiracija našem slikaru, čije ime s ponosom nosi naša škola, Ivanu Lackoviću Croati, pod voditeljstvom prof. Hrvoja Baltića, zapjevati uz cimbal pod voditeljstvom Marka Šireca, te se okušati u kulinarskim vještinama izrade podravskih štrukli i zlevanke uz voditeljstvo prečasnog  Mladena Gorupića i profesorice Elizabete Trepotec Marić.

Stručni skup završio je 10. srpnja. 2015. godine, razgledom Starog grada i Galerije u Starom gradu pod voditeljstvom Edite Janković Hapavel.

clanak_objavljen_na_skolskom_portalu_(2).docx (15.13 KB)