Proljetni odmor učenika od 28. ožujka do 5. travnja 2024. godine

Nastava počinje u ponedjeljak, 8. travnja 2024. godine

DANI KRUHA I ZAHVALNOSTI
Autor: Agata Petras, 20. 10. 2019.

Dana 20. listopada (nedjelja) OŠ Ivan Lacković Croata je zaokružila proslavu Dana kruha i zahvalnosti koju je započela 17. listopada (četvrtak) u školi. Zahvalni na darovima, učenici su pripremili svoje darove kako bi obilježili ovaj dan. Neizmjerno je važno shvatiti kolika je moć i važnost zahvalnosti. Vrlo je malo onih koji istinski osjećaju zahvalnost i cijene ono što imaju. Ili će reći da je to što imaju dobro, ali je ipak šteta što nemaju nešto bolje. Sposobnost čovjeka da bude zahvalan vrlo malo ovisi o njegovom posjedovanju stvari. Kako se naši učenici i učitelji u zajedništvu sa župom vježbaju u zahvalnosti, pogledajte pod Opširnije.

OŠ Ivan Lacković Croata Kalinovac Dane kruha i zahvalnosti započela je 17. listopada u prostorima škole, točnije svaki razred sa svojim razrednicima na način da su se unutar razreda donijeli darovi koji su se uživali i od kojih se priredila razredna košarica koja je potom krasila crkvu prilikom proslave Dana kruha i zahvalnosti na svečanoj svetoj misi sa programom. Svečana misa zahvalnica je održana 20. listopada u 11h u župnoj crkvi u Kalinovcu, a predvodio ju je Mladen Gorupić, župnik Župe sv. Luke Evanđelista u Kalinovcu – koja je prije koji dan slavila blagdan svoga zaštitnika – i dekan Đurđevačkog dekanata.

Učenici naše Škole su, pripremani od strane vjeroučiteljice, uveličali misno slavlje svojim aktivnim sudjelovanjem, kako preko molitve vjernika i priprave darova, tako i kratkim igrokazom na kraju misnog slavlja.

Od darova su bili prineseni:

KRUH kao znak topline naših obitelji i zajedničkog nedjeljnog ručka, ali i svih napora koji su uloženi kroz godinu kako bi se mogli prehraniti. Od pšeničnog zlatnog klasa što se u ljeti ravnicom talasa, svi pečemo kruh. Kruhu se svatko veseli. Biti bez kruha je biti bez života.

VINO kao znak zahvale na svakoj sreći ljudskih srdaca. Ono je i znak Kristove prisutnosti među nama, pa je to ujedno i znak želje da budemo dionici Kristove žrtve.

SJEMENJE kao zahvala za Božju dobrotu i naš rad kojim proklija biljka. Biljka pak daruje plodove nama za hranu.

POVRĆE kao zahvala što su naši vrtovi i ove godine puni.

VOĆE kao znak zahvale za svo voće u našim vrtovima.

ULJE kao znak zahvale za jelo, ali i svaki sakrament u kojem ga Crkva koristi kao sredstvo po kojem Božja milost silazi na ljude po krštenju, potvrdi, bolesničkom pomazanja i svetom redu.

MED kao znak zahvale za marne i radišne pčele koje nam daju ukusan i ljekovit dar, ali i za ustrajan rada i samozatajnost.

Na kraju svete mise učenici 3. razreda su u igrokazu opisali ljepotu samog dara kruha, ali i kako valja na njega gledati kao na onaj nebeski kruh – Tijelo Kristovo. Njemu u čast su učenici otpjevali pjesmu „Kruše života“:

Kruše života, ljubavi vir, što dušam našim donosiš mir. Ti snagu daješ na putu tom,

Ti vodiš nas u Očev dom, Ti vodiš nas u Očev dom. 2x

O divna Tajno, ljubavi znak što svjetlom svojim razgoniš mrak. Ti snagu daješ na putu tom,

Ti vodiš nas u Očev dom, Ti vodiš nas u Očev dom. 2x

Sunce života, toplota tva grije sve duše i srca sva. Ti snagu daješ na putu tom,