Knjige mjeseca - ožujak
Autor: Ana Molnar, 6. 3. 2015.

Ovaj vas mjesec upoznajemo s dva junaka dnevnika koja na humorističan način prikazuju zgode i nezgode koje im se svakodnevno događaju... Dnevnik nastaje tako da autor svakodnevno i kronološkim slijedom bilježi svoje misli, osjećaje i događaje.

Možda vas čitanje jednog od ova dva dnevnika potakne da i vi počnete bilježiti svoje misliwink

Učenicima nižih razreda preporuča se:

Jeff Kinney: GREGOV DNEVNIK

„Prije svega, da nešto raščistimo: ovo su KRONIKE, a ne dnevnik. Znam što piše na koricama, ali kad mi je mama išla ovo kupiti, IZRIČITO sam joj rekao da mi ne kupi nešto na čemu piše "dnevnik". Super! Baš mi treba da me neka budala ulovi kako hodam s time i stekne pogrešan dojam.

I još nešto želim raščistiti, a to je da je to bila MAMINA ideja, a ne moja. Ali luda je ako misli da ću ja tu zapisivati svoje “osjećaje” i takve stvari. Zato ne očekujte da ću stalno pisati “Dragi dnevniče” ovo, “Dragi dnevniče” ono … “

Sreća naša da Greg Heffley, junak ovih poprilično komičnih kronika, rijetko ispunjava sve što kaže. Jer biti klinac ponekad može biti prava gnjavaža. A nitko to ne zna bolje od Grega koji će se naći protiv svoje volje bačen u školsko okružje gdje su neuhranjena slabašna stvorenja primorana dijeliti hodnike s visokim i opakim klincima koji se već briju.

Kako će se Greg snaći provjerite u Gregovom dnevniku koji možete posuditi u školskoj knjižnici.

Višim razredima preporučamo knjigu koju rado čitaju i mladi i stari, a što je to toliko zanimljivo u njoj, najbolje da saznate sami pročitavši knjigu Sue Townsend: Tajni dnevnik Adriana Molea (13 ¾ god.)

U ovom modernom romanu, upoznajemo glavni lik, trinaestogodišnjeg Adriana Molea, te kroz njegova razmišljanja saznajemo o svim problemima koji ga muče, kao i osobama s kojima se prepliće njegov život. Roman je zapravo njegov vlastiti dnevnik u kojem se nižu njegove misli i zbivanja koja ga zaokupljaju, od dana do dana, od siječnja jedne godine do travnja iduće. Sadržaj knjige nije vezana radnja, to je niz sličica iz njegovog života, niz njegovih „jada“, njegovi sukobi s okolinom, s roditeljima, njegove nedoumice, njegova traganja za stotinama odgovora.