Proljetni odmor učenika od 28. ožujka do 5. travnja 2024. godine

Nastava počinje u ponedjeljak, 8. travnja 2024. godine

Knjiga mjeseca - studeni
Autor: Ana Molnar, 10. 11. 2014.

Louis Sachar: Moj šuknuti šukundjed svinjokradica

Za početak evo pojašnjenje kakav je to šuknuti šukundjed: djedov djed koji nije sasvim normalan. Zvuči obećavajuće, zar ne?laugh

Dječak s lopatom na naslovnici je glavni lik romana po imenu Stanley Yelnats. Sin je otkačenog oca znanstvenika, nosioc obiteljske kletve, a u školi je poznatiji kao zlostavljani debeljko. Savršen lik da bude na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme zbog čega završava u najluđem popravnom domu na svijetu. Smješten je usred pustinje, a kažnjenici po cijele dane kopaju rupe u pijesku. Zašto? Pa, da ih težak fizički rad natjera da se poprave ili možda da pronađu neko zakopano blago... hmm...

Začudo, Stanley ovdje među mladim zločincima pronalazi prihvaćanje te unutarnju i fizičku snagu: suprotstavlja se sili, otkriva zašto zapravo kopaju rupe, bježi, spašava život prijatelju, prekida obiteljsku kletvu... Tako se kroz priču o Stanleyevoj preobrazbi na vrlo neobičan način mnogi zapleti iz davne prošlosti raspliću u sadašnjosti. Uzbudljiva priča, neobični zapleti i neočekivani raspleti, likovi koji će vam se zavući pod kožu i natjerati vas da čitate još!

Što su drugi rekli o pročitanoj knjizi?

"Ova knjiga ima puno zanimljivih i smješnih događaja. Obitelj glavnog lika Stanleya Yelnatsa već dugo prati loša sreća od kad je njegov šukundjed živio. Stanley je nedužan morao ići u kamp na Zelenome jezeru,gdje uopće nema jezera...On i njegovi novi prijatelji moraju proći velika iskušenja i patnju. Preporučujem vam ovu knjigu jer je vrlo poučna. Počevši od malih stvari Stanley i Zero su uspjeli u životu..."

"Knjiga mi se sviđa jer veliča prijateljstvo. Lijepo mi je što na kraju Stanley skine kletvu sa svoje obitelji te, što Zero nađe svoju majku. Sviđa mi se što pisac odjedanput isprepliće dvije priče (to mi se čini puno bolje nego da se na početku ispriča prvu priču, pa onda drugu, jer ovako strepimo za više osoba odjedanput). Jako mi je lijepa (premda je tužna) priča o Samu i Kate. Jedino ne shvaćam zašto je Kate kasnije pljačkala i druge, nedužne ljude (npr. Stanley-evog djeda). Inače je knjiga super. A osobito su mi smiješni nadimci kampera. Jedan od boljih likova mi je Stanley-eva odvjetnica. PREPORUČAVAM KNIJGU SVIMA !!!!!!!!!!!!!"