Ovaj mjesec: 2041
Litter Less kampanja
Autor: Martina Lovrak Ivanov, 30. 10. 2012.

OŠ Ivan Lacković Croata Kalinovac kao dugogodišnja eko škola ove školske godine uključila se u  Litter Less kampanju ili kako bismo je mi preveli ''Za manje otpada''. Ovu kampanju sponzorira tvrtka Wrigley, a u Hrvatskoj ju organizira Zaklada za odgoj i obrazovanje za okoliš (Foundation for Environmental Education – FEE) i Udruga Lijepa naša.

Glavni  cilj kampanje je smanjiti otpad te dugoročno utjecati na promjenu navika kod mladih.

Ostali ciljevi su:

Podizanje svijesti o utjecaju otpada na okoliš lokalne i šire zajednice.

Pomoć učenicima u stjecanju novih znanja i vještina u gospodarenju otpadom.

Suradnja škola na promociji odgoja i obrazovanja za okoliš i održivi razvoj.

Izvještavanje o tijeku kampanje kroz metodologiju sedam koraka.

Obavještavanje o postignutim rezultatima putem medija.

Za glavnu temu izabran je otpad, zato što je problem otpada lako uočljiv i rezultati njegovog rješenja su odmah vidljivi, a naša je škola poznata po sakupljanju raznovrsnog otpada.

Sudjelovanje u  ovoj kampanji ''Za manje otpada'' pomoći će  učenicima da shvate na koji način oni mogu poboljšati i promijeniti svoju okolinu, te ponašanje i navike drugih.Uključivanje u ovu kampanju je za svaku pohvalu, jer na taj način škola osigurava određena financijska sredstva namijenjena realizaciji ciljeva eko škole i poboljšava uvjete rada u školi.

Glavni pokretač kampanje je učiteljica Martina Lovrak Ivanov.

Nositelji aktivnosti u kampanji trebaju biti svi učenici i djelatnici škole. Svatko od nas treba doprinijeti ostvarivanju  ovog zajedničkog cilja.

Sve Litter Less škole u Republici Hrvatskoj su dužne obilježiti World of Action Day u srijedu 7. studenog 2012. godine.

Aktivnošću čišćenja okoliša oko škole i školskog igrališta te postavljanjem eko poruka u učionicama i hodnicima škole i mi ćemo u školi započeti provedbu kampanju „Za manje otpada“ (Litter Less Campaign).