Ovaj mjesec: 1982
DAN KRAVATE
Autor: Dijana Habijanec, 18. 10. 2016.

Dana 17. listopada, 2016. godine obilježili smo Dan kravate u školi.

Zašto je ona nama tolika važna te koje su njezine posebnosti, pogledajte zajedno sa slikama naših učenika pod opširnije.

Kravata je dekorativni odjevni predmet koji se nosi oko vrata. Izrađena je od svile ili nekog drugog platna.

Smatra se izvornim hrvatskim proizvodom. Raširila se Europom u 17. stoljeću kada su hrvatski vojnici bili prepoznatljivi po nošenju marama oko vrata, preteči današnje kravate. Obični vojnici nosili su kravate od lanenoga platna, plemići od čipke ili muslina ili neke druge fine tkanine. Prvi su kravatu prihvatili Francuzi te je francuski kralj Luj XIV. počeo nositi kravatu, jer je kao muški modni ures bila mnogo jednostavnija za upotrebu i mnogo ljepša od dotadašnjih krutih visokih okovratnika.

Prof. Marijan Bušić, ravnatelj neprofitne ustanove Academia Cravatica, koja promiče kravatu kao dio hrvatske i svjetske kulturne baštine, postavio je instalaciju kravate oko Pulske arene 2003. Godine. Ova svjetska “mega-kravata” je nevjerojatno velikih dimenzija: duga je 808 metara, a najveća širina donjeg dijela kravate je 25 metara. Sam čvor kravate je 15 metara dugačak, u svojoj najvećoj širini 16,5 metara širok, a u najužem dijelu 5,4 metara širok. Tom instalacijom simbolički je povezano antičko i suvremeno doba, a crvenom bojom kravate svijetu je upućena poruka ljubavi i suživota među ljudima i narodima.

Hrvatski sabor 2008. godine iskazao je kravati posebnu počast proglasivši Dan kravate koji se obilježava 18. listopada.

Ako još niste naučili kako se veže kravata, pokušajte slijediti upute na slikama:

Učitelji i učenici naše škole obilježili su Dan kravate u ponedjeljak, 17. listopada izradivši i prigodni plakat.

Koliko je kravata za njih važna pokazali su  vlastitim primjerom,  ponosno noseći je  oko vrata.