Ovaj mjesec: 1958
Zvonimir Stankir, naš petaš na državnom Natjecanju iz geografije
Autor: Elizabeta Trepotec Marić, 19. 4. 2022.

Na fotografiji su predstavnici Koprivničko-križevačke županije na 29. državnom Natjecanju iz geografije u društvu dvoje učenika OŠ Malinska-Dubašnica.

Pod pokroviteljstvom MZO-a i Agencije za odgoj i obrazovanje od 12. do 14. travnja 2022. godine. u Malinskoj na otoku Krku održano je 29. po redu državno Natjecanje iz geografije osnovnih i srednjih škola. Osnovna škola Malinska – Dubašnica bila je domaćin Natjecanja dok su natjecatelji i mentori bili smješteni u hotelu Magal by Aminess u Njivicama. Sudjelovalo je 132 učenika raspoređeno u 8 kategorija (5., 6., 7. i 8. razred osnovne škole te 1., 2., 3. i 4. razred srednje škole), 97 mentora i 20 članova Državnog povjerenstva iz cijele Hrvatske.

Natjecanje se u svim kategorijama na školskoj i županijskoj razini sastojalo od pisane provjere znanja (ispita), a na državnoj razini od pisane provjere znanja (ispita) i istraživačkog rada. Istraživački rad provodi se na samome natjecanju, na temelju izvora i materijala koje osiguravaju Državno povjerenstvo i škola domaćin.

Naš Zvonimir je nakon osvojenog prvog mjesta na školskoj i županijskoj razini Natjecanja iz geografije, prema svojem rezultatu (broju bodova), pozvan na državnu razinu Natjecanja. Koliko je to vrijedan rezultat govori podatak da je iz naše županije od 8 kategorija natjecanja na državno natjecanje bilo pozvano samo dvoje natjecatelja: Zvonimir Stankir iz 5. razreda i Petra Kovačević iz 1. razreda koprivničke Gimnazije „Fran Galović“.

Nakon istraživačkog rada Zvonimir je osvojio 8. mjesto dok je zbrajanjem bodova istraživačkog rada i pisanog ispita u ukupnom poretku osvojio 13. mjesto. Osim natjecateljskog dijela, okupljanje najboljih geografa iz cijele Hrvatske treba gledati kao lijepu priliku za upoznavanje svojih vršnjaka, stjecanje novih prijatelja i produbljivanje geografskih spoznaja o prostoru s naglaskom na kulturne znamenitosti općine Malinska-Dubašnica.

Zvonimir je vrijedno učio i radio uz potporu svojih roditelja i mentoriranje učiteljice Elizabete, a sve na ponos svoje OŠ Ivan Lacković Croata i svojeg Kalinovca. Oduševio je brojne mentore svojom skromnošću, samozatajnošću i osmijehom.

Bravo Zvone, uz želju da nastaviš koračati ovim putem prema vrhu i u idućim godinama!

Fotografije s 29. državnog Natjecanja iz geografije nalaze se na poveznicama