Ovaj mjesec: 2062
"Čovjek je čovjek po jeziku"
Autor: KRISTINA DOMOVIĆ, 14. 3. 2022.

Od 11. do 17. ožujka već dulji niz godina obilježavaju se Dani hrvatskoga jezika, u spomen na „Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskoga književnoga jezika“, vrlo važan dokument koji su naši jezikoslovci, književnici i kulturni djelatnici potpisali 17. ožujka 1967. godine kako bi hrvatski jezik postao ravnopravan jezik u bivšoj Jugoslaviji.

I naša Škola uključila se u obilježavanje tih dana; u petak, 11. ožujka 2022. učenici 5. – 8. razreda pozvani su 7. sat u knjižnicu na program posvećen Danima hrvatskoga jezika, Danu hrvatske glagoljice i glagoljaštva (22. 2.) i Međunarodnom danu materinskoga jezika (21. 2.) S obzirom da su neki od tih nadnevaka bili u vrijeme drugog dijela zimskog odmora učenika, odlučili smo obilježavanje tih nadnevaka spojiti s Danima hrvatskoga jezika.

Prvo je Jelena Hadžija pročitala najvažnije informacije iz novije povijesti hrv. jezika (s naglaskom na „Deklaraciju“). Zatim su učenici Literarno-novinarske skupine, koji već neko vrijeme uče uglatu glagoljicu, prvo hrvatsko pismo, potpisivali ostale učenike uglatom glagoljicom. Najsretnijeg među njima dočekala je slatka nagrada. Najviše sreće imala je Emili Ivandija.

Zainteresirane učenike knjižničar je pozvao da ostanu na radionici izrade glagoljaških slova od glinamola. Na kraju smo izradili lijep plakat koji možete vidjeti u knjižnici. Odlazeći iz knjižnice, učenici su dobili poruku s citatom Dalibora Brozovića „Čovjek je čovjek po jeziku“.

Moram priznati, naučiti slova uglate glagoljice učenicima nije bio nimalo jednostavan zadatak. Pristupili su tome s mnogo truda i žara i zato ih ovdje još jednom posebno ističem i pohvaljem, prije svega Mišel Radelić, Mateja Krčmara, Barbaru Dautanec, Miu Janković, a također i Laru Štefanec i Slavicu Šušnja.

Učiteljica Kristina Domović